Telefon
WhatsApp

Adet Düzensizlikleri Nedir?

 Adet Düzensizlikleri Nedir?

Adet Düzensizlikleri Nedir?

Tıp dilinde adet kanamaları; regl, menstrual siklus gibi tanımlamalarla adlandırılmaktadır ve kadınların çoğu yılda ortalama 11-13 kez adet dönemi geçirmektedir. Üreme çağındaki bir kadın gebeliğin olmadığı zamanlarda her ay bir yumurta gelişimini tamamlar ve döllenme olmadığında yerini gelecek olan yeni yumurtalara bırakmak için dökülmeye başlar. Bu dökülme vajina kanama olarak dışarı atılır. Adet kanamaları normal bir kadında 21-35 günde bir gerçekleşir. Ancak adet kanamasının ilk başladığı aylarda ve menopoza yakın birkaç yılda düzensizliklerin görülmesi normaldir. Kanamaların 21 günden önce veya 35 günden sonra görülmesi adet düzensizliği olarak adlandırılmaktadır. Adet döngüsü kadından kadına değişiklik göstermektedir. Adet aralığı sağlıklı bir kadında 28 gün olarak belirlenmektedir. Ancak bazı kadınlarda 21 veya 35 gün olduğu da görülmektedir ve normal kabul edilmektedir.

Adet Düzensizliklerinin Belirtileri Nedir?

Adetin başlaması gereken tarihte başlamaması düzensizliğin ilk belirtisi olarak görülmektedir. Adet düzensizliğinden bahsedebilmek için düzensizliğin belli bir süre devam etmesi gerekmektedir. Adet olunması gereken sürede yaşanan 2-3 günlük gecikme normaldir ancak daha uzun gecikmeler hamilelik yoksa düzensizlik olarak tanımlanır ve altındaki sebepler araştırılır.

Adet Düzensizliklerinin Nedenleri Nedir?

Adet düzensizlikleri hormonal faktörlerden gelişebileceği gibi psikolojik nedenlerle de ortaya çıkmaktadır. Stres, iş yoğunluğu, psikolojik etkenler yumurtanın çatlama süresini etkilemektedir. Bunun yanında doğum kontrol hapları, rahim iç tabakasında görülen küçük miyomlar, polipleri, endometriozis durumu, itihaplı pelvik hastalık da adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Adet Düzensizliklerinin Risk Faktörleri Nedir?

Stres, psikolojik sebepler, doğum kontrol hapları, rahimde görülen miyomlar adet düzensizliğinde risk faktörü oluşturmaktadır. Bunun yanında ilk adet kanamasının olduğu aylar ve sonraki zamanlarda adet düzensizliği riski büyüktür.

Adet Düzensizliklerinin Komplikasyonları Nedir?

Adet düzensizliğinin kısırlık, şişmanlık, yumurtalıklarda kist oluşumu, aşırı kıllanma, sivilce, saç derisinde kepek ve yüksek tansiyon gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Sorun tedavi edilmediğinde durum yumurtalık kanseri ve kalp hastalıklarına ilerleyebilir.

Adet Düzensizlikleri İçin Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Pek çok kadın adet düzensizliğini çok fazla önemsememekte ve bir sonraki ay düzeleceğini düşünmektedir. Ancak adet düzensizliği hafife alınacak bir hastalık değildir. Bu yüzden adet düzensizliğini saptamak için her ay adet dönemleri ve adet uzunluğu not alınmalıdır. Bilgiler doktorla paylaşılmalı ve uygun tedavinin belirlenmesine yardımcı olunmalıdır.

Adet Düzensizliklerinin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

6 ay içerisinde 3 ve daha fazla normal menstruel siklustan sapma adet düzensizliği olarak adlandırılır. Bununla beraber başvuran hastalara mensin 2.-5. günleri arasında hormon testlerine bakılmalı, jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kesin tanı konulmalıdır. Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda tanıyı desteklemek için idrar ve kan tahlili de yapılmalıdır.

Adet Düzensizliklerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adet düzensizliğinde tedavi düzensizliğe neden olan soruna göre çeşitlilik göstermektedir. Tiroid hormonu yetersizliği gibi nedenlerle adet düzensizliği yaşanıyorsa tiroid hormonu tedavisi uygulanır. Polikistik over sendromuna bağlı gelişen adet düzensizliğinde hasta öncelikle zayıflatılmaya çalışılır. Kilo kaybıyla adet düzene girmeye başlayacaktır. Kilo vermede problem yaşayan hastalarda ise doğum kontrol haplarıyla adet düzenlenir. Miyom ve kistlere bağlı adet düzensizliğinde ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Adet Düzensizlikleri olan Hastaları İçin Yaşam Stili Önerileri

Öncelikle adet düzensizlikleri kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bunun öncesinde düzensizliği saptayabilmek için tüm kadınların adet dönemlerini düzenli olarak kaydetmeleri ve bu dönemleri takip etmeleri gerekmektedir. Adet güncesi tutmak pek çok açıdan faydalı olacaktır. Doktor kontrolleri ve tedaviyi de olumlu etkileyecektir.

Yukarı Çık