Telefon
WhatsApp

Ağrısız Doğumu Tercih Edin

 Ağrısız Doğumu Tercih Edin

Ağrısız Doğumu Tercih Edin

Epidural Aneztesi, çeşitli operasyonları gerçekleştirmek veya ağrıyı kesmek amacıyla kullanılan bölgesel anestezi tekniklerinden sadece birisidir. Doğum ağrılarının giderilmesinde kullanılan en etkili yöntem olması nedeniyle, ‘epidual anestezi’ denilince ilk akla gelen ağrısız doğumdur. Genel anesteziden farkı, işlem sırasında anne adaylarının uyanık ve etrafında olup bitenlerin farkında olmasıdır. Genel anestezi veya diğer ağrı kesme yöntemleriyle karşılaştırıldığında yan etkileri az, güvenli ve etkili bir uygulamadır. Doğum, yaşam boyu görebilecek en ağrılı durumlardan biridir. Araştırmalar doğum ağrılarının: kanser, diş ağrısı, kemik kırıklarına bağlı ağrılardan daha ağır olduğunu göstermiştir. Hatta kadınlar tarafından yaşamlarında çektikleri en şiddetli ağrı olarak tarif edilmektedir.

Normal doğum için sıklıkla tercih edilen, etkili ve güvenli bir yöntemdir. Bel bölgesindeki Epidural alana ağrı kesici ilaçların enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Anne adayı baskıyı ve dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için gerekli doğum sancısı ve kasılmalar mevcuttur. Bebeği itmek için kas gücü gerekir. Bu yüzden ağrı tamamen ortadan kaldırılmaz: anne ağrıyı basınç olarak hisseder ve bu basınçları hissettikçe bebeğin itilmesine aktif rol oynayarak normal doğumu gerçekleştirir. Normal doğum bebeğin rahim kasılmalarının başlamasıyla beraber vajinal yoldan dünyaya gelmesidir. Bu süreçte doğum sancıları, hem rahim kaslarının bebeği dışarı itmek üzerine kasılmaları, hem rahim ağzı denilen serviksin dilate olup bebeğin çıkısına müsait hale gelmesi, hem de genital bölgedeki ağrı reseptörlerinin uyarılmasıyla oluşur.

Normal doğum için uygunsanız Epidural anestezi ile ağrısız doğumu denemelisiniz. Epidural ağrı pompası ile var olan sancınızın şiddetini 10 üzerinden 2’ye , 1’e bazen de sıfıra indirerek, doğum anına kadar rahat bir süreç yasayabilirsiniz. Eğer bu aktif dönemde herhangi bir nedenle sezaryene geçilirse, Epidural Anestezi ile narkoz almadan ameliyat olabilir ve sonrasında hiç ağrı duymayabilirsiniz. Epidural Analjezi ile doğum eylemini yavaşlatır ve bebeğinizin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarı Çık