Telefon
WhatsApp

Apandisit Nedir?

 Apandisit Nedir?

Apandisit Nedir?

Apandisit, apendiksin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Apendiks ince ve kalın bağırsağın birleşim yerinde bulunan kör bir bağırsaktır.  Apendiksin deliğinin tıkanması ile apandisit oluşur.  Apandisit sık görülen bir hastalıktır, tedavisi kolaydır. Ama tedavi edilmez ve apandisit patlarsa hayati tehlike oluşabilir. Apandisit karın içindeki pek çok hastalık ile aynı belirtileri gösterdiğinden karışıklık olabilir. Özellikle idrar yolu iltihapları, taşları, barsak iltihapları, kadınlarda yumurtalık hastalıkları, bağırsak parazitleri sıklıkla karıştırılan hastalıklardır.

Apandisitin Belirtileri Nedir?

Apandistin en önemli belirtisi karın ağrısıdır. Önce genel ve hafif bir karın ağrısı şeklinde başlayıp zamanla karnın sağ alt kısmında yoğunlaşır. Hareketle ağrı artar. Ağrının yanında bulantısı, kusma, iştahsızlık da görülebilir. Bu şikayetlerin hepsi birden görülebileceği gibi sadece ağrı da olabilir.  

Apandisitin Nedenleri Nedir?

Apendiks deliğinin tıkanması apandisitin esas sebebidir. Deliğin tıkanması iki şekilde olur. Apendisksin kalın bağırsağa açılan deliğinin dışkı taşı veya başka bir cisim ile tıkanması ya da apendisk etrafındaki küçük lenf bezlerinin büyümesi sonucunda deliğin tıkanması.  Her iki durumda da apendiks deliğinin kalın bağırsak ile bağlantısı kesilir ve apendiks içinde kalan bakteriler çoğalarak iltihap oluşturur.

Apandisitin Risk Faktörleri Nedir?

Apandisit için bir risk faktörü yoktur. Hastalık genellikle genç insanlarda görülür.

Apandisitin Komplikasyonları Nedir?

Komplikasyon, hastalığın yol açacağı başka hastalıklar demektir. Apandisit tedavi edilmezse bazı komplikasyonlar gelişir. En önemli komplikasyon apendiksin patlamasıdır. Bu durumda hayati risk ortaya çıkabilir. Diğer komplikasyonlar, karın içinde abse oluşması, barsak tıkanıklığı olması vd gibidir.

Apandisit için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Apandisit hızlı gelişen acil bir hastalık olduğundan önceden randevu alacak fırsat olmaz.  Bu yüzden hastaların bir hazırlık yapması beklenmez.

Apandisitin Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Apandisit teşhisini koymak için en önemli unsurlar hastanın şikayetleri ve hekimin muayene bulgularıdır. Bunların sonucunda hekim bazı tetkiklerle apandisit teşhisini doğrulamak isteyebilir. Kan ve idrar analizi, ultrason ve tomografi de apandisit teşhisinde kullanılır.

Apandisitin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Apandisitte halen tek tedavi yöntemi apendiksin ameliyatla alınmasıdır. Günümüzde pek çok yerde bu ameliyat kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılmaktadır. Kapalı yöntemle ameliyat daha kısa sürmekte, hasta daha erken günlük hayatına dönmektedir.

Apandisit Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Apandisit ameliyatı sonrasında hasta ortalama olarak 7-10 gün sonra kişi günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Ameliyat sebebiyle özel bir kısıtlama gerekmemektedir. 

Yukarı Çık