Telefon
WhatsApp

Böbrek Taşı Nedir?

 Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşları idrardaki kalsiyum ve ürik asit gibi maddelerin kristalleşmesi ve kristalleşen bu maddelerin kümeleşmesi sonucunda idrarın, idrar yoluna geçmeden önce toplandığı böbreğin orta kısmında oluşur. Oluşan küçük taşlar vücuda zarar vermeden terk eder fakat büyük taşlar mesaneye doğru ilerlerken idrar yollarında hasara neden olmaktadırlar.

Belirtileri Nedir?

Böbrek taşı belirtileri arasında, sırt ve bel bölgesinden başlayan kasığa doğu yayılan şiddetli ağrı en yaygın belirtiler arasında gelmektedir. Bulantı ve kusma, aşırı terleme, idrardan kan gelmesi, idrarda pembeye dönük renk değişikliği, acil idrara çıkma isteği, oluşan taşlarla birlikte idrar yolları enfeksiyonu da devreye girer ise yüksek ateş, titreme, ağrılı idrar yapma, bulanık renkli ve kötü kokulu idrar da belirtiler arasına girmektedir.

Nedenleri Nedir?

Böbrek taşları kalıtımsal faktörler yani aile içinde bir kişide böbrek taşı varsa sizde de olma olasılığı çok yüksektir. Gut hastalığı, iltihaplı barsak hastalığı ya da kronik idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda böbrek taşı çok sık görülür. Çok az sıvı almak, içinde kalsiyum bulunan mide asidi sonlandırıcı ilaçların uzun süre kullanılması, beslenme bozukluğu, paratroid bezinin aşırı çalışması, paget hastalığı, kemik tümörleri, doğumsal bozukluklar böbrek taşı oluşumunun nedenlerindendir.

Risk Faktörleri Nedir?

Kalıtsal böbrek taşı ihtimali yüksek olan hastalar çikolata, üzüm, ıspanak ve çilek gibi kalsiyum oranı yüksek gıdaları aşırı tüketirse böbrek taşı oluşumu riskini artırmaktadırlar. Böbrek taşı daha çok genç ve orta yaşlı insanlar görülmektedir. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla görülen böbrek taşı, sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde gelişme riski daha yüksek seyretmektedir. Sıcakta vücutta su kaybı fazla olduğu için idrarda yoğun mineral birikir ve böylelikle böbrek taşı riski fazlalaşır.

Komplikasyonları Nedir?

Böbreklerde oluşan taşlar küçük boyutta ise vücuda hiçbir zarar vermeden kendiliğinden terk ederler fakat büyük taşlar mesaneye doğru ilerlediğinde idrar yollarında hasara şiddetli ağrıya ve idrar yollarında tıkanmaya neden olur.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Böbrek taşında doktor randevusu öncesi şikayetlerinizi, şikayetlerinizin ne zaman başladığını ve beslenme stiliniz hakkında detaylı bilgileri not edip doktorunuz ile paylaşmanız faydalı olacaktır. Bunun yanında ailedeki böbrek taşı öyküsü ve kullanılan ilaçların bilgisi de gerekebilir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşlarının idrar tahlilleri ve ultrasonografi ile tanısı konur. Böbrek ve üreter içine girmiş taşların tanısına ultrasonografi yetersiz kalmakta ve kontrastsız bilgisayarlı tomografi ile net tanısı konulmaktadır. Kontrast verilerek yapılan incelemelerde de hem böbrek fonksiyonları hem de idrar yolları anatomisi net şekilde değerlendirilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşlarının çoğunluğu (5 mmye kadar olanlar) 4-6 hafta içerisinde kendiliğinden düşmektedir. Doktorunuz başlangıçta içebildiğiniz kadar su içmeniz gerektiğini ve ağrı kesici almanızı önerir. Ağrıyı hafifletmek için antispazmodik ilaçlar, enfeksiyon gelişir ise idrar kültürü yapıldıktan sonra uygun antibiyotikler kullanılmaktadır. Böbrek taşı tedavisinde, taş düşmeyecek kadar büyük ise taş kırma yöntemi (ESWL) uygulanmaktadır. 2 cmden büyük taşlarda Perkütan Taş Cerrahisi (PNL) ilk seçenek olmaktadır. PNL yapılamayan ya da vücut bütünlüğünün bozulmasını istemeyen hastalarda Holmium Lazer ile Flexible Üreteroskopik kullanılan yöntemler arasına girmiştir.

Yaşam Stili Önerileri

Böbrek taşınız düşmüş veya çıkarılmış ise taşın cinsi belirlenerek nüksü engellemek için uygun ilaçlar verilir. Günde en az 3 litre su içmeli, çok fazla kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalı, her gün B6 vitamini ve magnezyum takviyesi alınmalı, vücudunuzdaki ürik asit miktarını sınırlamalı, içeriğinde kalsiyum bulunan mide asidi giderici ilaçları almaktan sakının ve günlük 3 gramdan fazla tuz alımı yapmayınız.
 

Yukarı Çık