Telefon
WhatsApp

Böbrek Taşları Lazerle Yok Ediliyor

 Böbrek Taşları Lazerle Yok Ediliyor

Böbrek Taşları Lazerle Yok Ediliyor

Böbrek taşları tedavisi önceleri açık cerrahi ile yapılırken, günümüzde teknolojik gelişmeler farklı tedavi olanakları sunmaya başladı. Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisinde kullanılmaya başlanan Holmium Lazer, taşın rengine veya bileşimine bağımlı olmaksızın tüm taşlara etki etmektedir. İşlem taşa ulaşıldıktan sonra çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

  • Kanamasızdır.
  • Hastaya hiçbir zarar vermez.
  • İşlem sonu ağrı yok denecek kadar azdır.

Bu tedavi yöntemi ile taş çok daha küçük parçalara ayrılır, adeta toz haline gelir, böylece işlem sonunda hasta daha kolay dışarı atabilir. Bazen idrar yollarındaki darlıklar taşa ulaşmayı zorlaştırabilir. Lazer ile darlıkları açmak mümkündür. Ayrıca, özellikle böbreğe yakın idrar kanalı taşları ve büyük taşları kırmak zordur. Lazer burada da diğer yöntemlere göre üstünlük sağlamaktadır. Holmium Lazer ile yapılan ameliyatlarda, hastanın taştan arındırılma oranı % 92-95 arasındadır. Hasta ameliyatın olduğu günün akşamında evine gidebilir. Vücutta herhangi bir kesi olmadığından ameliyat sonrası dönem açık cerrahi tekniklere göre daha az ağrı çekilmesini sağlar. Tek seansta tedavi tamamlandığından, ses dalgasıyla taş kırılmasına (ESWL) göre de daha hızlı bir tedavidir. Bu sayede hastanın normal aktivitesine ve iş yaşamına en kısa sürede geri dönmesini sağlar.

Üriner sistem taş hastalığının teşhis ve tedavisi konusunda bugün için çok şey bildiğimiz ve yaptığımız halde hala oluşma mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Hedefe yönelik kesin tedavi prensiplerinin araştırılması ve uygulanması kadar koruyucu tedbirlerin de ciddi bir şekilde alınması bu hastalıkla başa çıkmanın esaslarını oluşturmaktadır.

Yukarı Çık