Telefon
WhatsApp

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

 Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşı sıvısının gözün iç kısmındaki kanallarla buruna inerken gözyaşı kesesinin alt kısmında kalarak tıkanıklık göstermesidir.

Belirtileri Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri gözlerin dışarıdan bir etkenin etkisi olmadan aşırı sulanması, gözlerde sık sık çapaklanma olması, burunun gözün hizasındaki bölümünde şişlikler oluşması ve burnun göz hizasındaki bölümüne bastırıldığında göze iltihap gelmesi şeklinde sıralanabilir.

Nedenleri Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının nedeni doğuştan ve sonradan olmak üzere 2ye ayrılır. Doğuştan olan gözyaşı kanal tıkanıklığı sebebi anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır. Sonradan oluşan tıkanıklığın nedeni ise genellikle orta yaşlarda ortaya çıkar. Gözlerde oluşan enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların tekrarlanması, gözyaşı kesesinde taş oluşması, sinüzit, travmalar ve tümörler gözyaşı tıkanıklığına neden olabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en fazla yeni doğmuş bebeklerde ilk 12 ay içinde, orta yaştaki kadınlarda, burun yapısında eğrilik olan kişilerde ve sık enfeksiyon ve alerjik reaksiyon gösterenlerde risk artmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz içerisinde sık sık oluşan enfeksiyonlara yol açar. Bunun nedeni gözyaşının tıkanarak buruna geçememesinden dolayı göz kapağından yanağa doğru akmasıdır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Hastanın gözlerinde gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri olması halinde bir göz doktoruna görünmesi gereklidir.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Tıkanıklığın tespitinde genellikle kanül denilen bir tüp kullanılır. Kanül yardımı ile hastanın gözyaşı yollarına sıvı verilir. Gözyaşı yollarına sıvı verildikten sonra sıvı, hastanın boğazına gelirse gözyaşı yolları açık demektir. Bu rahatsızlığın gözyaşı kanalı tıkanıklığından kaynaklı olmadığını gösterir. Boğaza sıvı gelmemesi durumunda ise gözyaşı yollarının kapalı olduğu anlaşılarak tanı koyulur. Göz doktoru bazı durumlarda görüntüleme tetkikleri ile gözyaşı yollarını kontrol etmek isteyebilir. Böyle bir durumda uygulanacak tetkikler dakriyosistografi ve dakriyosintigrafidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uygulanacak tedavi gözyaşı kanalı tıkanıklığının nedenine göre değişiklik gösterir. Doğumsal sebeplerden kaynaklı tıkanıklık oluştuysa bebeğin burnuna ilk 1 yıl masaj yapılır. Burnun göz hizasındaki yerinden başlayarak aşağıya doğru burun sıvazlanır. Doktorun önerdiği sayı ve sıklıkla bebeğin burnuna yapılacak bu masajın bebeklerdeki başarısı oldukça yüksektir. Eğer bebeğin gözyaşı kanalları açılmadıysa probing isimli sondalama işlemi uygulanır. İlk seferde yapılan sondalama ile göz yaşarması düzelmezse işlem tekrarlanır. Bu işlemin başarısız olması durumunda balon katater ile dilatasyon ve tüp entübasyonu uygulanır. Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen tedavi sonuç vermezse ileri dönemlerde çocuğa dakriyosistorinostomi ameliyatı uygulanabilir.

Yetişkinlerde ise uygulanan tek tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavinin amacı gözyaşı kesesi ile burun boşluğunda tıkanıklığın giderilmesi için yeni bir yol açmaktır. Bu amaçla 3 çeşit ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemler External dakriyosistorinostomi, Endoskopik dakriyosistorinostomi ve Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomidir.

Yaşam Stili Önerileri

Bebeklerde oluşabilen durumlar için annenin ve babanın dikkatli olması iyi bir şekilde gözlem yapması gereklidir. Hastalığın doğuştan gerçekleşmesi durumunda bebeğe yapılacak masaj ihmal edilmemeli, özenle ve sabırla uygulanmalıdır. Sonradan oluşması durumunda ise cerrahi tedavi uygulandığı için her yöntem tek tek incelenmeli mümkünse bir uzmana danışılmalı ve hasta kafasındaki tüm soruları gidermelidir. Hastalığın tanısı koyulduktan sonra kalıcı enfeksiyon oluşturma riski taşıdığı için tedavi geciktirilmemelidir.

 

Yukarı Çık