Telefon
WhatsApp

Kıl Dönmesi Hakkında

 Kıl Dönmesi Hakkında

Kıl Dönmesi Hakkında

Siz de oturarak çalışanlardan ya da uzun süre bilgisayar başından kalkmayanlardan mısınız? Cevabınız evet ise, Kıl dönmesi riski altında olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü kıl dönmesi daha çok uzun ve yanlış oturuş pozisyonunda olanlarda, masa başı çalışanlarda, aşırı kilolu kişilerde, hormonlarla ilgili rahatsızlığı olan gençlerde ve şoförlerde görülüyor.

Kıl Dönmesi Nasıl Bir Hastalıktır?

Kist dermoid sakral de denen kıl dönmesi, kılların cilt altında yuvalanması, bu yuvanın mikrop kapması, sonrasında abse oluşumu veya akıntılarla giden hastalık şeklinde tarif edilebilir. Adı kıl dönmesi olmasına rağmen cilt altındaki yuvada her zaman kıl bulunmayabilir; bazen kumaş iplikleri bazen saç bulunabilir bazen de boş olabilir.

Hastalık temelde cilt altı dokusunun bir enfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Ama kasıklarda göbekte ve koltukaltında da görülebilir. Kıl dönmesi denilince genelde konumuz olan kuyruk sokumu bölgesindeki hastalık anlaşılır.

Kıl Dönmesi Neden Oluşur?

Hastalığın sebebi tam olarak belli değildir. Kuyruk sokumu bölgesindeki kıl köklerinin küçük iltihaplarının zamanla genişlemesi, oturma ve kalça hareketleriyle bu iltihaplı yuvaya kılların yerleşmesi sonucunda geliştiği kabul edilir. Diğer bir teori de, baş ve vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumunda toplanması ve hareketle cildi delip kendine bir yuva, iltihap oluşturması şeklindedir.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Hastalık genellikle genç, kıllı erkeklerde görülür. Ancak çok kıllı olmayan erkeklerde ve bayanlarda da görülebilir. Kural olarak 40 yaşın üzerinde yeni vaka görülmez; önceden var olan hastalığın devamı şeklinde görülebilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kişinin kendi göremeyeceği bölgede olduğundan yol açtığı şikayetler sonucunda fark edilir. Bu şikayetler kuyruk sokumunda akıntı, ağrı, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar hastalığı genellikle küçük bir sivilce olarak değerlendirip kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kuyruk sokumu bölgesine bakıldığında orta çizgide çok küçük delikler, şişlik görülebilir; nadiren hiç delik olmadan da hastalık gelişebilir.

Kıl Dönmesi Hastaları İki Ana Şikayetle Hekime Başvururlar:

  • Abse oluşumu: Hastanın daha önce hiçbir şikayeti yokken bir iki gün içinde ağrı ve şişlik olur, ardından abse gelişir. Ya da var olan kıl dönmesi abse yapabilir.
  • Akıntı-şişlik: Sürekli akıntı, koku ve kaşıntılarla ilerleyen hastalık hali ile başvururlar.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi hastalığının temel tedavisi ameliyat ile hastalıklı alanın çıkarılmasıdır. Ancak ameliyat edilmeden kimyasal bir madde ile (fenol) kıl yuvasının yok edilmesi de mümkündür. Ameliyatsız yöntemlerin başarı oranı yüksek değildir ve tekrarlama ihtimali yüksektir. Ameliyat kesin tedavi olduğu gibi tekrarlama ihtimali en düşük olan yöntemdir. Hastalık tespit edildiği anda tedavi olmak gerekir. Çünkü kıl dönmesi kendiliğinden iyileşmez, aksine hastalıklı alan zamanla büyür. İlk başta küçük bir alanda iken ihmal edildiğinde daha geniş bir alanı tutar ve sonuçta ameliyat edildiğinde daha geniş bir dokunun çıkarılması gerekir.

Hangi Tedavi Yöntemi En Uygundur?

Eğer hasta abse oluşmuş şekilde başvurduysa derhal cerrahi yöntemle absenin boşaltılması gerekir. Aynı seansta hastalığın tamamen iyileşmesine yönelik nihai ameliyat da yapılabilir.

Abse gelişmeden başvuru halinde nihai ameliyat planlanır. Ameliyatların temel hedefi hastalıklı dokunun çıkarılmasıdır. Bu çıkarma işleminden sonra bir yara boşluğu kalacaktır. Kalan yaranın kapatılma şekilleri farklı ameliyat teknikleri demektir. Bu teknikler esas olarak iki gruptur. Birinci grupta yara tam kapatılmaz, kendiliğinden iyileşmeye bırakılır. Bu yöntemle uzun zamanda (1-3 ay) iyileşme olur. Ama tekrarlama ihtimali çok düşüktür. İkinci grupta yara kapatılır. Bu yöntem grubunun avantajı yara kısa sürede iyileşir ama tekrarlama ihtimali biraz daha yüksektir.

Ameliyat Sonrası Kaç Gün İstirahat Gerekir?

Ameliyat yarasının büyüklüğüne ve ameliyat yöntemine göre 1-2 haftalık istirahat sonrası kişi işine dönebilir. Bu istirahat süresi içinde hasta istediği gibi yatabilir, gezebilir, banyo yapabilir. Sadece ağrı oluşturduğu ve yaraya zarar verebileceğinden dolayı oturması istenmez.

Tekrar Eder Mi?

Evet edebilir. Kıl dönmesi hastalığı tekrara meyilli bir hastalıktır. Bu nedenle tekrarı en az olan yöntemle tedavi edilmelidir.

Hastalıktan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası kuyruk sokumu bölgesinin kuru ve kılsız tutulması gerekir. Bu amaçla kıl temizliği ve kumaş artıklarının bölgeden uzaklaştırılması iyi olur. Bu da günlük banyo, terleme olursa gün içinde kurulanma ile sağlanır.

Yukarı Çık