Telefon
WhatsApp

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Toplumda oldukça fazla görülen bir hastalık olan kıl dönmesi, tıp dilinde “pilonidal sinüs” olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kuyruk sokumunda gerçekleşen bu rahatsızlık; kıl köklerinde iltihaplanma ve deri içine doğru kıl büyümesi olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalık, kuyruk sokumu dışında el parmaklarının arasında ve göbek deliğinde de meydana gelmektedir.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nedir?

Genellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşan kıl dönmesinde apse meydana gelmesiyle hasta şiddetli ağrı ve acı hissetmektedir. Bunun yanında kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ve sivilceye benzeyen şişlikler kıl dönmesinde en açık belirtiler arasında gelmektedir. İltihaplı kıl dönmesinde akıntı ve kaşıntı da meydana gelmektedir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri Nedir?

Baş veya vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde kaba etlerin arasındaki terli bölgeye takılıp sürtünmeyle birlikte deri içine doğru işlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Adeta bir vida gibi deri içine işleyen yabancı cisimler kaviteler ve labirentler oluşturmaktadır. Oluşan labirentlerde iltihaplanma meydana gelerek hastalık ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında uzun süre araba veya bisiklet kullanmak, oturma şekli, aşırı kıllı olmak kıl dönmesinde etkili olmaktadır.

Kıl Dönmesinin Risk Faktörleri Nedir?

Aşırı kıllı olanlar, vücut temizliğine önem vermeyenler, uzun süre araba veya bisiklet kullananlar, aşırı kilolular, aşırı dar kıyafetler, genetik yatkınlık kıl dönmesinde risk faktörü oluşturmaktadır.

Kıl Dönmesinin Komplikasyonları Nedir?

Toplum arasında oldukça sık rastlanan kıl dönmesinde hastalar çekinmekte ve tedaviden uzak durmaktadır. Hastanın günlük aktivitelerini yerine getirmesinde oldukça sıkıntı yaratan kıl dönmesi, kişiyi psikolojik olarak da etkilemektedir.

Kıl Dönmesi için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Kıl dönmesi şikâyetlerinde hastalar çekindikleri için doktora başvurmakta gecikmekteler. Ancak şikâyetler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden muayene yapılmalıdır. Randevu öncesinde kişisel temizliğe özen gösterilmelidir.

Kıl Dönmesinin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

En kolay teşhis edilen hastalıklar arasında gelen kıl dönmesinde, kuyruk sokumu bölgesi gözle muayene edilir. Bölgede oluşan oluklarla kıl dönmesi olup olmadığı rahatlıkla anlaşılmaktadır.

Kıl Dönmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kıl dönmesi hastalığının temel tedavisi ameliyat ile hastalıklı alanın çıkarılmasıdır. Ancak bazı hastalarda ameliyat edilmeden kimyasal bir madde ile (fenol) kıl yuvasının yok edilmesi de mümkündür. Ameliyatsız yöntemlerin başarı oranı yüksek değildir ve tekrarlama ihtimali yüksektir. Ameliyat kesin tedavi olduğu gibi tekrarlama ihtimali en az olan yöntemdir.

 

Kıl Dönmesi Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Ameliyat sonrası kuyruk sokumu bölgesinin kuru ve kılsız tutulması gerekir. Bu amaçla kıl temizliği ve kumaş artıklarının bölgeden uzaklaştırılması iyi olur.  Kıl dönmesinden korunmak için ise öncelikle bireylerin kişisel temizliğine önem vermesi gerekmektedir. Sık sık duş almak ve kuyruk sokumu bölgesinde biriken yabancı madde ve kıllardan arınmak için duş sonrası iyi kurulanmak gerekmektedir. Bunun yanında uzun süre araba veya bisiklet kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Yukarı Çık