Telefon
WhatsApp

Kronik Bronşit Nedir?

 Kronik Bronşit Nedir?

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik bronşit, akciğerler ile soluk borusunu birbirine bağlayan bronşların iç yüzeyindeki zarın iltihaplanmasıdır. İltihaplanmayla birlikte akciğerlere giren hava azalır ve akciğerlerde yapışkan bir sıvı oluşmaya başlar. Kronik bronşitle oluşan iltihaplanmalar ciddidir ve tedavi edilmesi gereklidir.

Belirtileri Nedir?

Kronik bronşitin belirtileri içinde sürekli öksürük ve öksürükle birlikte şeffaf renkli balgamın gelmesi, hastanın nefes almakta güçlük çekmesi, hastanın göğüs bölümünde sertleşme olması ve nefes alıp verirken hırıltı sesleri çıkarmasıdır. Ayrıca kronik bronşit ile birlikte hastada yorgunluk hissi, halsizlik ve ateş görülebilir.

Nedenleri Nedir?

Kronik bronşit genellikle aşırı şekilde sigara kullanan kişilerde görülmektedir.  Ayrıca hastada kronik astımın olması, akciğer enfeksiyonları, hastanın çalıştığı ortamda bulunan yoğun toz, kimyasal maddeler ve hava kirliliği gibi durumlar kronik bronşite neden olmaktadır.

Risk Faktörleri Nedir?

Sigara kullanan, iş yerlerinde yoğun kimyasala maruz kalan, akciğerleriyle ilgili rahatsızlığı olan 45 yaşını geçmiş insanlarda kronik bronşit görülme riski daha fazladır.

Komplikasyonları Nedir?

Kronik bronşit tedavi edilmediğinde amfizeme hastalığına neden olmaktadır. Amfizeme solunum yetmezliğine neden olan ve sıklıkla görülen bir akciğer rahatsızlığıdır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Öksürükler 15 günü aşkın süredir devam ediyorsa, öksürükle beraber balgam oluşuyorsa, yüksek ateş, nefes alıp vermekte güçlük ve nefes alıp verme sırasında hırıltılar varsa doktora görünmekte fayda vardır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Kronik bronşit teşhisi için doktorlar bazı testler uygular. Bunlardan solunum fonksiyon testi akciğerlerden atılan hava akışı hızının ölçülmesi ile kronik bronşit tanısında kullanılır. Hava akışı ne kadar yavaş ise kronik bronşit teşhisi o kadar kuvvetlenir. Kan testleri ve göğüs röntgeni hastalığın tanısına yardımcı olan diğer yöntemlerdir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik bronşit için tercih edilen tedavi yöntemi ilaçlı tedavi yöntemidir. Hastalığın durumuna göre hastaya bronşit önleyici ve düzeltici ilaçlarla tedavi uygulanır. Antibiyotikler genellikle akciğerlerinde enfeksiyon olan hastalar için önerilmektedir. Kanındaki oksijen seviyesi düşen ve solunum yetmezliği olan hastalara oksijen tedavisi kullanılmaktadır. Tedavi boyunca bol su içilmesi, sağlıklı beslenilmesi, bol vitaminli meyve ve sebzelerin tüketilmesi son derece önemlidir.

Yaşam Stili Önerileri

Kronik bronşitten korunmak ya da tekrar yakalanmamak için sigara tamamen bırakılarak düzenli egzersiz ve yürüyüşlere başlanmalıdır. Özellikle temiz havada yapılacak uzun yürüyüşlerin faydası daha fazla olacaktır. Kimyasalların kullanıldığı bir iş yerinde çalışılıyorsa maske kullanımına dikkat edilmeli ve sık sık temiz hava alınmalıdır. Bakterilerden ve hastalıklardan korunmak için el temizliğine özen gösterilmelidir. Yaşanılan ev ve iş yeri sık sık havalandırılmalıdır. Sağlıklı, bol vitaminli bir beslenme programıyla kilo kontrolü dengede tutulmalı ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.  Nefes alıp vermeyle ilgili sorunlar ciddiyse bir uzmandan solunum rehabilitasyonu için yardım almak faydalı olacaktır.

Yukarı Çık