Telefon
WhatsApp

Laboratuvar Tetkikleri Nelerdir?

Laboratuvar Tetkikleri Nelerdir?

Laboratuvar Tetkikleri Nelerdir?

Laboratuvar tetkikleri nelerdir? Yapılacak olan testler, kuruluşlar tarafından titizlikle uygulanmaktadır.  

Personellere özel laboratuvar tahlilleri ve tetkikleri hizmetleri ileri teknoloji ürünleri ile yapılır. Laboratuvar tetkikleri işyeri içerisinde işe giriş yapmadan önce ve periyodik olarak yapılan kontrollerin tamamıdır. Yönetmelik kanunu ile Laboratuvar tetkikleri ve periyodik muayene uygulamaları çalışan kişilerin kişisel durumları, işyerinin tehlike sınıfı ve işin nitelikleri göz önünde tutulara uluslararası standartlar ile iş yeri içerisinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçlarıdır.  İşe yeni başlayacak olan kişilerin işe başlamak istediği meslek grubuna uygunluk durumunu belgelemek ve doğru iş için doğru personel yapabilmesi için biyokimyasal, fizyolojik ve radyolojik uygulamalarının yaptırılması son derece önemlidir.

İnsan sağlığının olumsuz şekilde etkilenmemesi için risk oluşturacak grupların önceden belirlenmesi gerekir. Bununla beraber mesleğe bağlı sağlık problemlerinin de zaman içinde gelişip gelişmediğinin kolayca öğrenilmesi için bu sağlık tarama test uygulamaları referans olarak yer almaktadır. Bu sağlık raporları yasal zorunluluk kapsamındadır. Bu nedenle personellerin işe girmeden önce bu sağlık testlerinden geçmesi gerekir. Tam Kan Sayımı Anemi ya da diğer kan hastalıkları, alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonların değerlendirilmesi için tam kan sayımı ve hematokrit değerleri ölçülür. Laboratuvar tetkikleri ve anlamları son derece geniş bir konudur. Ancak bazılarından bahsedecek olursak; RBC Oksijen taşıyan hücre miktarlarını göstermektedir. Düşük olması durumunda anemi ya da kan kaybı bulunmaktadır.

MCV Oksijen taşıyan kan hücrelerinin ortalama büyüklüğüdür. MCV düşük olması durumunda eritrositler daha ufak olmakta, yüksekse daha genişledikleri anlamına gelmektedir. HB Kanda yer alan toplam hemoglobin miktarını göstermektedir. Anemilerde hemoglobin düşmektedir.

HCT Kanda yer alan hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi sorunların belirlenmesine yardımcı olur.

PLT Pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerini gösterir.

WBC Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin sayısını gösterir.

Tam İdrar Tetkiki Mikroskopi ya da otomatik cihazlar kullanılarak idrar kontrolü gerçekleştirilir. İdrar yollarında yer alan iltihap ve enfeksiyon gibi problemlerin incelenmesi, böbrek taşı ve idrar bölgesinde bulunacak olan hastalıkların araştırılması için bu yöntem uygulanır. Kan ve İdrar Üzerinde Metal Ölçümü Ağır metal taraması, kan veya idrar üzerinde yer alan potansiyel toksik metallerin miktarını analiz etmektedir. Daha çok ağır sanayi işçilerinin, bulundukları ortamda yer alan toksik maddelere maruz kalıp kalmadığı öğrenilir. Ağır metal uygulaması, kol damarından alınan kan numunesi üzerinden yapılır. Portör Taraması Portör isminde bilinen taşıyıcılar, hastalığı bulaştırabilen ancak hastalık belirtilerini göstermeyen kişilerden oluşur. Portör muayeneleri üç ayda bir kez yapılması gerekir. Fiziki bir muayene olarak bilinen portör taramaları, işyeri hekimi olan işletmeler içerisinde gerçekleştirilir. İşyeri hekimi olmayan kurumlar içerisinde ise uzman hekimler bu tetkikleri uygulamaktadır. Portör taramasından esas laboratuvar tetkikleri uygulanır.

Laboratuvar Tetkikleri Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Laboratuvar tetkikleri öncesinde dikkat edilmesi gereken kurallardan ilki tahlil gerçekleştirmeden önce aç olunması gerekliliğidir. Tahlil isteyecek olan doktorlar bazı zamanlarda hastasına söylemeyi unutsa da bu kural son derece önemlidir. Bununla beraber tedavi altında bulunup, sürekli ilaç kullanan insanlarda tahlil yaptırabilir. Ancak doktorlar hastaların tahlil öncesi ilaçlarını kesip kesmemeleri konusunda bilgi sahibi olamamaktadır. Doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Tahlil öncesi ilacınızı kullanıp kullanmayacağınızı doktorunuza başvurunuz. İnsanlar günün her saati her tahlilin yapılabileceğini düşünmektedir. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Bazı testlerin seviyeleri gün boyunca değişim gösterebilir. Gün içerisinde yapılan testler farklı sonuçları ortaya çıkabilir. Bu nedenle tahliller genel olarak sabah saatlerinde yapılmaktadır.

Yukarı Çık