Telefon
WhatsApp

Prostat Kanseri Nedir?

 Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat, erkek üreme sisteminde önemli bir işleve sahip olan organdır. Mesanenin hemen altında yer alan ve ceviz büyüklüğünde olan prostat, çeşitli sebeplerle büyümekte ve pek çok sıkıntılara yol açmaktadır. Salgıladığı salgıyla sperm akışkanlığında önemli bir rol oynayan prostatta hücrelerin kontrolsüz ve anormal şekilde gelişmesiyle kanser ortaya çıkmaktadır.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nedir?

Yaşa bağlı olan iyi huylu Prostat büyümesi ile hemen hemen aynı belirtileri gösteren prostat kanserinde;

  • Sık sık tuvalete çıkma, gece idrara kalkma
  • İdrar tazyikinde azalma
  • Tam boşalamama hissi
  • İdrarı yaparken zorlanma, yapamama
  • İdrar renginde koyuluk ve nadiren İdrarla beraber kan gelmesi görülebilir. Fakat hiçbir belirti vermeden kontrolde de tespit edilebileceği bilinmelidir.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nedir?

Nedeni tam olarak bilinemeyen prostat kanserinde genetik ve çevresel etkenler rol oynamaktadır. Ailede prostat kanseri öyküsünün olması ana sebepler arasında gelirken Afrika kökenlilerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında İskandinav ülkelerinde prostat kanserine daha sık rastlanıldığı da ortaya çıkmıştır.

Prostat Kanserinin Risk Faktörleri Nedir?

Yaş, prostat kanserinde en önemli risk faktörleri arasında gelmektedir. Genç yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi, genellikle70 yaş ve üzeri erkeklerde görülmektedir. Ailedeki prostat kanseri hikâyesi ve Afrika kökenli ırklar, prostat kanserinde risk faktörü oluşturan diğer etkenler arasında gelmektedir.

Prostat Kanserinin Komplikasyonları Nedir?

Prostat kanseri yayılma özelliği olan bir kanser türüdür. Müdahale edilmediğinde yakın organlara, lenf ve dokulara, kemiklere yayılım gösterme özelliğine sahiptir. Bunun yanında idrarı tutamama ve ereksiyon bozukluğu gibi komplikasyonlara da sebep olmaktadır.

Prostat Kanseri için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Prostat kanserinin belirtileri idrar yolu iltihabıyla karıştırılmakta ve hastalar tarafından genellikle önemsenmemektedir. Belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturulmalıdır.

Prostat Kanserinin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinde PSA kan tetkiki ve makat bölgesinden yapılan prostat muayenesi ile prostat kanserinden şüphelenilmektedir. Asıl kesin tanı prostat biyopsisi de yapılmaktadır. Biyopsi ile prostattan örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Gelen sonuca göre tanı konulduğunda hastalığın yaygınlık seviyesi belirlenir. Bu sonuçlara göre de etkili tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Prostat Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gelişen teknolojiyle birlikte prostat kanseri tedavisinde önemli bir yol kastedilmiştir. Tedavi öncesinde prostatın büyümesine, yayılmasına ve hastanın genel sağlık durumuna bakılmaktadır. Uygulanan yöntemler arasında ilaç tedavisi, ışın tedavisi ve kendi içinde çeşitlere ayrılan cerrahi tedavi seçenekleri yer almaktadır. Bunun yanında hormon tedavisi de uygulanmaktadır.

Prostat Kanseri Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Prostat kanseri hastalarının tedavi programına uyum göstermesi cerrahi tedavi sonrasında bakımlarına özen göstermeli ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Yukarı Çık