Telefon
WhatsApp

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte önerilen az ve sık beslenme biçimi yerini uzun süreli açlığa ve susuzluğa bırakıyor. Bu yüzden Ramazan ayı oruç tutanlar için beslenme ve yaşam  şeklinin değiştiği bir aydır. Yaşamın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayında da yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Bu dönem de uzun süre açlık olduğu için sahur ve iftarda beslenmemize özen göstermeliyiz. Çünkü sahur ve iftar arasında geçen uzun açlık  süresi kan şekerinde düzensizliklerin yaşanmasına neden olacaktır. Ayrıca Ramazan’da yeterli ve dengeli beslenmeyen sahura kalkmayan veya sahurda sadece su içen bireylerde sindirim sorunları, mide ve bağırsak problemleri, metabolizma hızının yavaşlaması, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle Ramazan ayında sahura kalkmak ve sağlıklı (yeterli ve dengeli beslenme) beslenmek çok önemlidir.


RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
• Ramazan ayında öğünler sahur ve iftar olmak üzere 2 ana öğün ile iftardan sonra 1-2 ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
• Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi uzun süreli tokluk sağlayacak protein içeriği yüksek besinler, tam tahıllı ekmek, salata gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir. Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durulması gerekir. Ayrıca çorba sebze yemeği gibi hafif yiyecekler de tercih edilebilir.
• İftarda hurma, kahvaltılık ürünler ve çorba ile orucu açtıktan sonra 15-20 dakika ara verilmeli ve daha sonra ana yemeğe geçilmelidir. Çünkü midenin uzun süre boş kalmasından sonra bir anda aşırı besin tüketilmesi mide rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ana yemeğe geçmeden bu arayı vermeye dikkat etmeliyiz. Ana yemek olarak az yağlı et yemekleri, baklagiller, mevsim sebzelerinden oluşan bir salata, yoğurt ve sebze yemekleri tercih edebilirsiniz.
• Beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan (kan şekerini hızlı yükselten) besinler yerine bulgur, tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği veya kepekli  makarna gibi glisemik indeksi düşük (kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten) besinler tercih edilmelidir.
• Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçının, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin.
• İftardan sonra ağır şerbetli tatlılar yerine meyve veya sütlü tatlılar (güllaç, dondurma,bsütlaç…vb) tercih edilmelidir.
• Bu dönemde yemeklerin pişirilme yöntemi de oldukça önemlidir. Kızartılmış ve kavrularak hazırlanmış yiyeceklerden uzak durmalıyız. Izgara, haşlama, buğulama veya fırında pişirme yöntemlerini tercih etmeliyiz.
• Ramazan ayında öğün sayısındaki azalma, hareketsizlik ve sıvı alımının azalması sonucunda bağırsak fonksiyonlarında azalma (kabızlık) gözlenebilir. Bu yüzden posadan zengin tam tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyveler tercih edilmelidir.
• Oruç tutarken vücut susuz kaldığı için iftardan sahurun bitimine kadar olan sürede bol su içmeye özen göstermeliyiz. Azalan sıvı ihtiyacı için şekersiz komposto, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve bol su tercih edilebilir. Çay ve kahve tüketmek istiyorsanız yemekten 40-45 dakika sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca kafeinli içeceklerin (çay, kahve…vb) tüketimine dikkat etmeliyiz. Bu tür içecekler diüretik olduğu için fazla
tüketimi sıvı kaybına yol açacaktır.
• Aşırı tuzlu besinlerden kaçınmalıyız. Çünkü bu besinler gün içerisinde susamayı arttıracaktır.
• Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık gibi faydalı yağlı tohumlar, kalsiyum ve proteinden zengin yoğurt, süt, ayran, kefir gibi besinler ve posa ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olan mevsim meyveleri tercih edilmelidir.
UZMAN DİYETİSYEN EZGİ TAŞ

Yukarı Çık