Telefon
WhatsApp

Sağlık Raporu Tetkikleri Nelerdir?

Sağlık Raporu Tetkikleri Nelerdir?

Sağlık Raporu Tetkikleri Nelerdir?

Akciğer grafiği; Posteroranterior akciğer (PA) grafisi toraksın radyolojik görüntülemesinde en sık kullanılan yöntemdir. Grafinin elde edilmesi sırasında uyulması gereken basit ama önemli kurallar kaliteli bir görüntü ve doğru tanı için gereklidir. Doğru şekilde elde edilen PA grafinin yorumlanması da disiplin ve dikkat gerektiren, kendine özgü radyolojik işaret ve bulguların tanınmasını gerektiren bir çalışmadır. Bu yazının amacı PA grafinin doğru bir şekilde elde edilip yorumlanması için gereken önemli noktaları vurgulamak ve tanı koyma aşamasında tanınması gereken önemli işaretleri hatırlatmaktır.

Solunum fonksiyon testi ; Solunum yollarındaki üst solunum yolu infeksiyonu, bronşit, zatürre (pnömoni) gibi durumları ortaya çıkaran ve toplumda çok sık görülen hastalıkların gerçek etkenlerini ortaya koymak oldukça zordur. Çünkü bu etkenlerin büyük bir kısmını virüsler oluşturmaktadır. Virüsleri tespit etmek de bugünkü tanı yöntemleriyle oldukça zor ve zahmetlidir.  Bu hastalıkların önemli bir kısmını da atipik bakteriler oluşturmaktadır. Bu bakterileri ortaya koymak kültür gibi tanı yöntemleriyle oldukça zordur. Son dönemde kullanılmaya başlanılan Solunum Yolu Patojenleri Multipleks PCR Testi, bu konudaki güçlükleri aşan, en hızlı ve doğru şekilde tanıya götüren ileri bir laboratuvar yöntemi durumundadır.

Ekg ; Kalp damar hastalıklarının tanısı için kullanılan EKG, kalbin kasılması sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivitenin grafiksel olarak kayıt edilmesini sağlayan bir cihazdır. Kalp atımı olarak da bilinen atriyum ve ventriküllerinin kasılması ve gevşemesi sırasında zayıf bir elektriksel aktivite oluşur. Bu aktivite, kalp ritmi, frekansı ve yayılımı hakkında pek çok veri içerir. Elektriksel aktivitenin ölçülmesi için elektrokardiyografi ya da farklı bir deyişle EKG cihazı kullanılır. Göğüs, kol ve bacak bölgesine, cilt üzerine yapıştırılan elektrotlar, kalbin yarattığı elektriksel aktivitenin ölçülmesine olanak tanır. Elektrotların bağlı olduğu cihaz, bu aktiviteyi grafiksel şekillere dönüştürerek özel bir kağıda basar. Böylece hekim, hastanın kalp ile ilgili şikayetini kolayca değerlendirir. Özellikle ritim ve iletim bozuklukları, kalbin kanlanması, hipertrofi ya da farklı bir deyişle kalp kasının büyümesi gibi anormal durumların tespitinde kullanılan EKG bir muayene yöntemidir. EKG nasıl çekilir sorusunu yanıtlamadan önce EKG nedir bunu iyi anlamak gerekir.

Odyomedri ; Odyometri işitmenin ölçülmesini ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan işitme testine verilen isimdir. İşitme ile ilgili test ve ölçümleri kapsar.
Göz muayenesi ;
Göz muayenesi sırasında yapılan işlemler ;
Görme keskinliği
Renk görme
Göz tansiyonu
Ön ve arka kamera bulguları

Yukarı Çık