Telefon
WhatsApp

Sağlıklı, Konforlu ve Ağrısız Doğum

 Sağlıklı, Konforlu ve Ağrısız Doğum

Sağlıklı, Konforlu ve Ağrısız Doğum

İbni Sinada Sağlıklı, Konforlu ve Ağrısız Doğum Deneyimi Yaşayın

Hastanemizin modern doğumhane ve ameliyathanelerinde ister normal ister sezaryen ile ağrısız zahmetsiz sağlıklı doğumun tadını çıkarın. Deneyimli hekimlerimiz, işini çok seven ebe ve hemşirlerimiz ile sizi ve minik bebeğinizi en iyi şekilde ağırlıyoruz.

Anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlamasıyla birlikte dünyaya gelmesi durumuna doğum denir. Doğum öncesinde ya da doğum esnasında sağlık problemleri yaşanmazsa rahim kasılmalarıyla doğum kendiliğinden gerçekleşir.

Anne adayı doğumun yaklaşmasıyla daha rahat nefes alıp vermeye başlar. Ayrıca mide ve barsak ağrılarıyla ilgili şikayetleri azalır, kendisini daha zinde hisseder, sık sık idrara çıkar, vücuttan suyun atılmaya başlamasıyla 1 veya 2 kilo arası kilo kaybeder, yürümede ve hareket etmede zorluklar çekmeye başlar. Gebelik boyunca görülen ağrılı kasılmalar doğuma yaklaştıkça artar. Anne adayından doğumdan 24 ile 36 saat öncesinde nişan gelmesi adı verilen akıntı gelir. Bu akıntının görüntüsü hafif kanlıdır.

Bebeğin gelişimini tamamlamasıyla birlikte doğum gerçekleşir. Bazı durumlar erken doğum ve geç doğuma neden olabilir. Anne karnındaki suyun fazla olması, suyun erken gelmesi, annenin genital bölgesinde enfeksiyon oluşması gibi durumlar erken doğuma sebebiyet verebilir. Erken doğuma sebebiyet veren durumlar geç doğumu da neden olabilirler. Doğumun normal doğumdan erken ya da geç olmasının en doğru sebebini doğumu gerçekleştiren doktor söyleyebilir.

İleri yaşta yapılan doğum, anne adayının daha önceden ölü doğum yapmış olması, anne adayının fazla kilolu ya da fazla kısa boylu olması, anne ve babanın akraba olması, kan grupları, anne adayının beslenmesindeki yetersizlikler doğum esnasında risk faktörü oluşturabilirler.

Doğum sırasında gecikme olması anne için yorucu, bebek için ise tehlikeli sonuçlar oluşturabilir. Malpozisyon, malprezantasyon yani bebeğin hatalı bir şekilde rahim ağzına gelmesi, bebeğin doğum esnasında oksijen eksikliği çekmesi, forsepsle doğum, annenin yeterli gücü gösterememesiyle vakum yönteminin kullanılması, postpartum kanama ve plasentanın içeride kalması doğum esnasında karşılaşılacak komplikasyonlardır.

Anne adayının doktor randevusu öncesinde hafif yiyecekler tüketmesi, evin içinde ya da açık havada ağır bir şekilde hareket etmesi gereklidir. Ayrıca anne adayının randevudan önce ılık bir duş alması da faydalı olacaktır.

Doğumun yaklaşmasıyla jinekolojik muayene, tansiyon ölçümü, kilo ölçümü, idrar tahlili ve ultrason gibi tetkik yöntemleri doktorun uygun gördüğü şekilde uygulanabilir. Bebeğin gelişimini tamamlamasıyla kendiliğinden doğumun gerçekleşmesine normal doğum denir. Normal doğum anne adayında doğum sancılarının ve suyun gelmesiyle başlar. Anne adayı ya da bebekle ilgili normal doğumu önleyici bir sorun olmasıyla birlikte doktor kararıyla sezaryen doğum gerçekleşir. Sezaryen doğum bir ameliyat çeşididir. Annenin karnının uyuşturulmasıyla anne adayı ameliyat sırasında acı hissetmez. Son zamanlar da alternatif bir doğum yöntemi olan suda doğum ise anne adayının sıcak suyla dolu bir havuzda doğumu gerçekleştirmesidir. Suda doğumun başlamasıyla anne adayının ve bebeğin kalp atışları, tansiyon ölçümleri yapılır. Suda doğum bebek açısından ve de anne açısından rahatlatıcı avantajlara sahip bir doğum yöntemidir.

Anne ve bebek normal doğumdan kısa bir süre sonra taburcu edilir. Sezaryen doğumda ise anne adayı en az bir gün süre ile gözetim altında tutulur. Taburcu olduktan sonra ise ani hareketler yapmaması, ameliyat yerinin mikrop kapmaması önemlidir. Annenin ilk günler kendini yormaması gerekir. Bebek ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Anne adayının da iyi beslenmesi hem kendi sağlığı açısından hem de anne sütü oluşumu açısından faydalıdır.

Yukarı Çık