Telefon
WhatsApp

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis damarlarının genişleyip, varisleşerek esnekliğini kaybetmesi olarak tanımlanmaktadır. Varikosel genellikle sol tarafta meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise soldaki toplar damarın boşaldığı yer ana damarla dik açı yapmakta ve bu nedenle tan olarak boşalmamaktadır. Testisin sol toplar damarının daha uzun olması, soldaki toplar damarın içerisinde kanı ileri pompalayan kapakçıkların az ve yetersiz olması da sebepler arasındadır. Varikosel bir Üroloji bölümü hastalığıdır.

Belirtileri Nedir?

Hafif bulgularda hiç belirti göstermeyen varikosel yumurtadan bacağa yayılan ağrı ve sıcak ortamlarda torbada belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile fark edilmektedir. Genellikle kısırlık için doktora başvuran hastanın yapılan tetkikler sırasında el muayenesinde de saptanmaktadır.

Nedenleri Nedir?

Ergenlik yaşlarında kendini gösteren ve zaman içerisinde ilerleyen bir toplardamar hastalığı olan varikosel toplardamarların içinde ters kan akışını engelleyen valf sistemini oluşturan kapakçıkların damar çapı genişleyip yetersiz kaldığından, testislerin toplardamar çıkışında basınç artışı oluşmaktadır. Artan basınç testis dokusu içindeki kan dolaşımını bozduğundan sperm üretimi de kötü yönde etkilenir.

Risk Faktörleri Nedir?

Varikosel, sperm hücrelerini etkileyerek kısırlığa sebebiyet vermesi ve ağrı oluşumu riskini artırmaktadır.

Komplikasyonları Nedir?

Tek başına büyük bir sağlık sorununa neden olmayan varikosel, sperm üretimindeki sıkıntılardan dolayı kısırlığa neden olmaktadır. Erkeğin bir üroloji doktoruna gidip muayenesi yapılmadan ve labaratuvarda gerçekleştirilen spermiyogramı deneyimli bir üroloji doktoru tarafından değerlendirilmeksizin kadına yönelik belki de gereksiz birçok kısırlık tedavilerine de neden olmaktadır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Varikoselde doktor randevusu öncesi şikayetleriniz hakkında detaylı bilgileri not edip doktorunuz ile paylaşmanız ve şikayetlerinizin ne kadar süredir devam ettiğini bildirmeniz yararınıza olacaktır.

Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Bu konuda tecrübeli bir üroloji doktoru tarafından doğru şartlarda yapılacak bir muayene ile varikosel tanısı konulmalıdır. Sadece Doppler US ile saptanan varikosellerin ameliyat edilmesi riskli bir durum olduğundan el ile tespit edilemeyen hiç bir varikosel tanısı direkt ameliyat edilmemelidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varikosel tedavilerinde teknik anlamda en başarılı ve komplikasyon ihtimali düşük mikro cerrahi yöntemidir. Mikro cerrahi ile varikosel ameliyatlarında teknik başarı oranı çok yüksektir. Başarılı geçen bir mikro cerrahi ameliyatının ardından varikoselin nüks etmesi mümkün olmamaktadır. Yapılan tedaviler sonucu çoğu erkeğin sağlık sorunu çözülmekte ve çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır.

Yaşam Stili Önerileri

Hastaların fazla ayakta durmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Akşamları mutlaka uzun oturup ayaklar yüksekte kalmalı, testis torbasındaki kan drenajını önleyen hareketlerden kaçınmalı, testis ve torbanın hareketini önleyen dar pantolon ve sıkı iç çamaşırı giyilmemeli, ağır spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 

Yukarı Çık